Forum Mieszkańców Jaktorowa - Zmieniamy Jaktorów Na Lepsze  Strona Główna
FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Rejestracja | Zaloguj       

Poprzedni temat «» Następny temat
Przedszkole/ Żłobek / Klub malucha
Autor Wiadomość
nowinka 
nowinka

Wysłany: 2012-08-27, 14:16   Przedszkole/ Żłobek / Klub malucha

Witam serdecznie,
Mam pytanie czy w gminie Jaktorów jest zapotrzebowanie na Przedszkole/ Żłobek/ klub malucha a może opiekę dzienną nad dziećmi.
Myślę o otwarciu jednej z takich placówek, ale chciałabym wiedzieć, czy byliby chętni, oraz dla jakiej grupy wiekowej Państwo szukają opieki.
Chciałabym zrobić coś z pomysłem, sama mam dziecko i wiem jak ciężko jest pogodzic pracę i opiekę nad dzieckiem. Bardzo prosze o Państwa głosy : jak widzicie takie miejsce:
- Czy mógłby być to mój dom/ czy lokal
- Czy koniecznie różnorakie zajęcia dodatkowe dla dzieci ( języki obce itp)
- Czy fajnie by było przyprowadzać dziecko do " Domowego Przedszkola" grupa ok 6 osób gdzie młodsze ucza sie od starczych, a starsze uwrażliwiaja sie na pomoc młodszym.
- Oczywiscie cena

ptr2

Wysłany: 2012-08-27, 21:20   Re: Przedszkole/ Żłobek / Klub malucha

nowinka napisał/a:
Witam serdecznie,
Mam pytanie czy w gminie Jaktorów jest zapotrzebowanie na Przedszkole/ Żłobek/ klub malucha a może opiekę dzienną nad dziećmi.
Myślę o otwarciu jednej z takich placówek, ale chciałabym wiedzieć, czy byliby chętni, oraz dla jakiej grupy wiekowej Państwo szukają opieki.
Chciałabym zrobić coś z pomysłem, sama mam dziecko i wiem jak ciężko jest pogodzic pracę i opiekę nad dzieckiem. Bardzo prosze o Państwa głosy : jak widzicie takie miejsce:
- Czy mógłby być to mój dom/ czy lokal
- Czy koniecznie różnorakie zajęcia dodatkowe dla dzieci ( języki obce itp)
- Czy fajnie by było przyprowadzać dziecko do " Domowego Przedszkola" grupa ok 6 osób gdzie młodsze ucza sie od starczych, a starsze uwrażliwiaja sie na pomoc młodszym.
- Oczywiscie cena

Temat był już poruszany.
W Jaktorowie są 2 przedszkola ( gminne i prywatne ). W Czarnym Lesie klub malucha. W Miedzyborowie rusza wypasione przedszkole gminne. Z drugiej strony wiele dzieci nie dostało się do przedszkola. Dużo osób się sprowadza i nie mają jeszcze meldunku. Są więc na końcu kolejki do przedszkola. Trudno ocenić czy jeszcze jedno przedszkole jest potrzebne.
Jest duża różnica czy to ma być przedszkole, żłobek czy klub malucha. W domu w zasadzie można założyć tylko klub malucha. W takim klubie dziecko może przebywać tylko 5h i to w zasadzie kładzie cały pomysł na łopatki. Co do zajęć dodatkowych to w dzisiejszych czasach są konieczne.
"Czy fajnie by było przyprowadzać dziecko do " Domowego Przedszkola" grupa ok 6 osób gdzie młodsze ucza sie od starczych, a starsze uwrażliwiaja sie na pomoc młodszym"
Ja pedagogiem nie jestem, ale doświadczenie podpowiada mi że dzieci dobrze bawią się z rówieśnikami. Może od czasu do czasu mogą się bawić razem ale nie 5 dni w tygodniu.
Co do kasy, to każde z 3 przedszkoli w Jaktorowie ma dofinansowanie z gminy, więc ceną z nimi nie wygrasz.

maam

Wysłany: 2012-08-28, 13:25   

Na przedszkole może byliby chętni, bo dużo dzieci się nie dostało, chociaż są w Jaktorowie dwa przedszkola. Myślę, że więcej chętnych byłoby na żłobek/klub malucha, ponieważ przedszkole jest dostępne dopiero dla dzieci 3-letnich, z młodszymi nie ma co zrobić, więc tu jest teren do zagospodarowania ;-) Co do grup wiekowych - inne są zainteresowania i możliwości dzieci np. rocznych a inne 4-latków, więc moim zdaniem byłoby to trudno pogodzić. Przedszkola Montessori jakoś funkcjonują, ale IMO to nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie. Natomiast mimo to taki pomysł na opiekę na dziećmi, nawet jeśli byłaby to mała, 6-osobowa grupa mieszana wiekowo jest lepszy niż babcia lub niania :roll:

SylwiaRuslan

Wysłany: 2012-08-28, 14:28   

Po Jaktorowie wala się jeszcze ostatni numer Kuriera Południowego, w którym jest cała strona poświęcona żłobkom i przedszkolom w okolicy. Oczywiście bez Jaktorowa. Ceny, zajęcia w cenie, zajęcia ekstra płatne, catering lub własna kuchnia. Ogólnie ceny bardzo wysokie.
W sumie to my sobie możemy tutaj pogadać, ale chyba tylko 3 z nas ma jeszcze bardzo małe dzieci, więc całościowo możemy nie ogarniać tematu. Warto dowiedzieć się w gminie, ile jest dzieci, w interesującym Cię wieku i temat opracować. Poza tym są pewne formy dofinansowania przedszkoli i klubów malucha, np. LGD Ziemia Chełmońskiego, na rozwój mikroprzedsiębiorstw. Nie jestem pewna, czy gmina nie ma obowiązku dofinansowania przeszkól, bo niby dlaczego daje kasę na Puchatka.

nowinka 
nowinka

Wysłany: 2012-08-29, 15:39   

Witam,
Dziękuje za odpowiedzi, prawde mowiąc myslałam o klubie malucha.
Z tego co wiem, przedszkola niepubliczne dostaja dotacje z gminy, a przedszkola prywatne czy kluby malucha sa rejestrowane jak normalna działalnosc dlatego tez nie otrzymuja dotacji, nad przedszkolami niepublicznymi jest nadzór kuratorium.
Jak juz wcześniej pisałam, też jestem mamą, jeszcze niedawno stałam przed dylematem czy wrócic do pracy i jak zaplanowac opieke nad moim maluchem niespełna 1,5 roku. Wybrałam klimatyczny klub malucha, grupa wiekowa 8 m do 3 lat .
jestem z niego zadowolona choc sama załozyłabym z mniejsza rozpietoscia wiekowa, czyli np grupa 1,5- 3 lata i 3 lata - 5 lat.
Kwestia zajęc dod., jestem jak najbardziej za, choc powiem szczerze, ze teskni mi sie do lat 80 gdzie dzieci spedzały całe dnie bawiac sie na dworzu, na placach zabaw.
Bo skąd tak wiele wad postaw, coraz mniejsza sprwanowsc fizyczna dzieci.
Byłabym za nauką poprzez doświadczenie, stawiała na rozwój emocjonalny, poczucie bezpieczeństwa, oraz rozwoj sprawnosci fizycznej, manualnych.

Odpowiedz do tematu